Autor
Tatiana Naklicka
3 min czytania
W przydomowym ogródku możemy znaleźć wiele cennych skarbów. Niektóre mylimy z chwastami, wyrywając je, zamiast przyjrzeć się bliżej. Tak jest często w przypadku zioła o uroczej nazwie boży chlebek. Możemy go pamiętać z dzieciństwa, ponieważ w PRL-u był bardzo popularny. Teraz również możemy korzystać z jego cennych właściwości, tym bardziej że działa jak balsam na jelita.
Boży chlebek jest jak balsam na jelita. Większość bierze go za chwast | RukiMedia, margaret tong / Shutterstock
- Boży chlebek to roślina o wielu cennych właściwościach
- Napar z bożego chlebka był wykorzystywany w medycynie ludowej od średniowiecza
- Napar ze ślazu może być stosowany zarówno doustnie, jak i zewnętrznie
- Wystartował Narodowy Test Zdrowia Polaków — weź udział!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Boży chleb – jak go rozpoznać?
Boży chlebek to potoczna nazwa ślazu zaniedbanego (łac. Malva neglecta), rośliny z rodziny ślazowatych, która ukrywa się również pod innymi nazwami – chleb Baby Jagi, guziczkowate ziele, kędzierzawiec, babi serek czy babski chleb. Te wszystkie określenia odnoszą się do charakterystycznego wyglądu ziela, którego pojedyncze owoce przypominają niewielkie krążki. Boży chlebek ma również kwiaty o bladoróżowych płatkach upodabniających roślinę do malwy. Rośnie na długiej łodydze. Liście kędzierzawca są okrągłe i mają owłosiony spód.
Ślaz zaniedbany znajdziemy praktycznie wszędzie — w ogródku, na łące czy w parku. Nie jest to typowo polska roślina. Pochodzi z terenów turecko-irańskich, jednak rośnie niemal na całym świecie. Z bożego chleba, głównie jego kwiatów i liści, przygotowuje się napar o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Właściwości prozdrowotne bożego chlebka
Napar z bożego chlebka na pewno pamiętają nasze babcie. Już od średniowiecza był wykorzystywany w medycynie ludowej. W liściach, kwiatach oraz korzeniach rośliny znajdziemy przede wszystkim garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne oraz śluzy, które mają pozytywne działanie na organizm.
Napar ze ślazu zaniedbanego na pewno sprawdzi się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie, łagodząc kaszel, a także ułatwiając pozbycie się zalegającej flegmy. Przy przeziębieniu można pić też wodę z cebuli. Sprawdź dlaczego. Napar ze ślazu dodatkowo zmniejsza ból gardła. Jest pomocny również przy bólu ucha. Sprawdzi się jednak nie tylko przy przeziębieniu, ale też w przypadku astmy.
Napar z bożego chleba jest również nazywany balsamem na jelita, ponieważ pomaga przy problemach układu trawiennego. Jest polecany przede wszystkim przy wzdęciach i biegunkach. Można go również profilaktycznie stosować w przypadku wrzodów, gdyż łagodzi stany zapalne śluzówki żołądka.
Dodatkowym plusem regularnego picia naparu ze ślazu będzie na pewno utrata wagi. Warto po niego sięgnąć także przy chorobach układu moczowego, w tym kamicy nerkowej. Napar można nie tylko pić, ale także bezpośrednio na skórę, ponieważ sprawdza się przy chorobach skóry (łuszczycy czy egzemie). W tym wypadku warto jednak zrobić próbę uczuleniową np. na przedramieniu.
Jak przyrządzić napar z chlebka bożego?
Jeśli chcemy przygotować napar z chlebka bożego, musimy zalać jedną łyżeczkę suszu wrzątkiem, a następnie odczekać 15 minut. Potem trzeba odcedzić napój. Możemy go pić trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Warto pamiętać
Ślaz tak jak inne zioła może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.
Jak wykorzystać chlebek boży w kuchni?
Z chlebka bożego możemy zrobić nie tylko napar. Tym bardziej że kwiaty i liście mają wyczuwalną miodową nutę. Sprawdzą się zatem jako dodatek do sałatki, zupy czy sosu. Co ciekawe, z wywaru na bazie korzenia ślazu zaniedbanego można zrobić bezę. Łatwo się go bowiem ubija.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
ZOBACZ TAKŻE
- Ziołowe herbatki na gorące dni. Przepisy na mrożone herbaty
- Tak uszczelnisz jelita i zadbasz o mikrobiotę
- Jelita będą jak nowe. Pij pół szklanki codziennie na czczo
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
- Print Icon
- Mail Icon
- https://smaker.pl/informacje-bozy-chlebek-smak-z-dziecinstwa-jego-liscie-pomagaja-na-trawienie-i-bol-gardla,1972019,a,.html
- https://kobieta.onet.pl/warto-wiedziec/bozy-chlebek-zapomniana-roslina-o-zaskakujacych-leczniczych-wlasciwosciach/yynp756
- https://pysznosci.pl/tepimy-na-potege-myslac-ze-to-chwast-nie-mamy-pojecia-jak-cennym-i-smacznym-jest-skarbem,7030034930182816a
- zioła
- napary ziołowe
- zdrowa dieta
Rekomendowane dla Ciebie
- Przepis na chlebek bananowy. Fit chlebek bananowy w zdrowszej wersji Chlebek bananowy warto przyrządzić przynajmniej raz, by przekonać się, jak bardzo wyjątkowy ma smak. Poza tym jest skarbnicą witamin i minerałów, dzięki obecnym... Tatiana Naklicka
- Chlebek chmurka bez glutenu to hit! Zdrowy zamiennik zwykłego pieczywa Kochasz pieczywo, ale nie możesz jeść glutenu? Marzysz o pysznej bułce, ale jesteś na diecie niskowęglowodanowej? W takim razie powinieneś sięgnąć po chlebek... Joanna Murawska
- Chlebek bananowy - historia, składniki, właściwości, przepis Chlebek bananowy to rodzaj ciasta babkowego. Wymyślono go w Stanach Zjednoczonych. Choć wiele osób uważa inaczej, nie jest to tradycyjny amerykański wypiek.... Marta Pawlak