Start Kongresy i konferencje Trendy w ochronie zdrowia Zmiany prawne w ochronie zdrowia Polityka lekowa Liderzy ochrony zdrowia Zdrowie lokalnie Digital Health Innovators Digital innovation Pharma Marketing
Autor
Karolina Gomoła
5 min czytania
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
Czarną skrzynkę kojarzymy głównie z samolotami, jednak już lada chwila będzie to obowiązkowy element w naszych samochodach. Urządzenie wiąże się z szeregiem zastosowań, dzięki którym będzie możliwe ustalanie okoliczności wypadków. Dodatkowe pomysły na nowe wyposażenie aut mają za zadanie kontrolowanie koncentracji kierowców i zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom na drodze. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w lipcu.
Ważne zmiany dla kierowców. Nowe wyposażenie aut pomoże zapobiegać wypadkom | AND-ONE / Getty Images
- Czarne skrzynki będą obowiązkowym elementem w samochodach od lipca 2024 r.
- Rejestratory EDR mają analizować okoliczności wypadków oraz kontrolować koncentrację kierowców
- Unia Europejska przewiduje, że wprowadzenie systemu ADDW pomoże uniknąć co najmniej 140 tys. poważnych urazów do 2038 r. Nowe systemy obowiązkowe w wyposażeniu aut będą wspierać kierowców w bezpiecznej jeździe
- Wystartował Narodowy Test Zdrowia Polaków — weź udział!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Po co będą nam potrzebne czarne skrzynki w samochodach?
Czarne skrzynki świetnie sprawdzają się w przemyśle lotniczym i mają za zadanie umożliwić analizę katastrofy lotniczej i wszelkich nieprawidłowości podczas lotu. Podobną rolę będą one spełniały w samochodach, ponieważ zamontowanie czarnej skrzynki (rejestratora EDR) w aucie ułatwi zbieranie informacji o okolicznościach na krótko przed wypadkiem oraz tuż po nim. Zebrane dane mają być przekazywane instytucjom analizującym wypadki i kolizje oraz pracującym nad poprawą bezpieczeństwa na drogach.
O jakich danych mowa? Na portalu auto.dziennik.pl możemy przeczytać, że EDR zarejestruje następujące czynniki:
- prędkość jazdy,
- stopień otwarcia przepustnicy i prędkość obrotową silnika,
- użycie hamulca,
- ruchy kierownicą,
- aktywację systemów ABS i ESP,
- użycie pasów bezpieczeństwa,
- stan pokładowych systemów wspomagających kierowcę, m.in. czy były aktywowane, czy wyłączone,
- aktywację poduszek powietrznych,
- położenie przednich foteli,
- działanie tempomatu,
- zmiany prędkości poprzecznej i wzdłużnej w trakcie kolizji lub wypadku,
- kąt przechyłu pojazdu,
- ciśnienie w kołach.
Czarna skrzynka w samochodzie zapisze w pamięci sekwencję czynności kierowcy na około 5 sek. przed kolizją. Rejestrator będzie obowiązkowy od 7 lipca 2024 r. we wszystkich pojazdach rejestrowanych w Unii Europejskiej, niezależnie od daty ich wprowadzenia na rynek.
Czytaj także: Kiedy senior nie powinien już jeździć samochodem? Najważniejsze objawy.
Koniec z zasypianiem za kierownicą. ADDW będzie obowiązkowe w samochodach
Nowym pomysłem na element wyposażenia samochodu jest także system monitorowania uwagi kierowcy ADDW. Wykorzystuje on specjalną kamerę oraz szereg czujników i ma za zadanie zaalarmować, gdy kierowca zbyt długo patrzy w dół podczas jazdy. ADDW rejestruje ruchy gałek ocznych i włącza sygnał dźwiękowy, jeśli wzrok jest skierowany poniżej deski rozdzielczej przez 3,5 sekundy przy prędkości powyżej 50 km/h lub przez 6 sekund przy niższej prędkości. Zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi, system ADDW będzie obowiązkowy we wszystkich nowych samochodach, które uzyskają hom*ologację po 7 lipca 2024 r. Pojazdy, które już przeszły hom*ologację, będą musiały być wyposażone w ten system w ciągu dwóch lat od tej daty.
Zgodnie z unijnymi przepisami, kamera monitorująca ruchy gałek ocznych nie będzie używana do rozpoznawania twarzy kierowcy ani pasażerów, ani też do rejestrowania danych biometrycznych czy daktyloskopijnych. Jej celem jest wyłącznie zwiększenie bezpieczeństwa poprzez skupienie uwagi na drodze. Unia Europejska przewiduje, że wprowadzenie obowiązkowego systemu monitoringu uwagi pomoże uniknąć co najmniej 140 tys. poważnych urazów oraz uratować życie 25 tys. kierowców i innych uczestników ruchu drogowego do 2038 r.
Zmęczenie i rozproszenie uwagi kierowcy stanowią poważne zagrożenia na drogach, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. Według danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, 10 proc. wypadków na autostradach oraz co dwunasty na drogach ekspresowych są wynikiem zmęczenia lub zaśnięcia za kierownicą.
Dowiedz się więcej: Jak udzielać pomocy ofiarom wypadków? Ratownik o najgorszym z błędów.
Badania Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że wiele czynności wykonywanych za kierownicą zwiększa ryzyko wypadku, przy czym każda czynność poza patrzeniem na drogę podnosi to ryzyko.
Zwróć uwagę na to, że opuszczanie wzroku w dół nie jest związane tylko z sennością, zasypianiem, ale również z naszymi telefonami komórkowymi. System również to wychwyci. Jak donosi redakcja Auto Świat, wybieranie numeru zwiększa ryzyko wypadku 12-krotnie, a czytanie lub pisanie SMS-ów ponad 6-krotnie. Czytanie samo w sobie zwiększa ryzyko niemal 10-krotnie, sięganie po przedmioty ponad 9-krotnie, a sięganie po telefon niemal 5-krotnie
Nie ulega wątpliwości, że system ADDW oraz inne systemy kontroli kierowcy będą się rozwijać, ponieważ zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i wspierania kierowców w bezpiecznej jeździe jest jednym z priorytetów.
Badania kierowców jako ważny element profilaktyki
Jakiś czas temu wiele emocji wśród internautów wzbudził pomysł, według którego badania okresowe powinny być przeprowadzane częściej u starszych kierowców. Pisaliśmy o tym w tekście: Zmiany w prawie jazdy. Kierowcy będą musieli przejść kilka badań.
Co na temat częstotliwości badań dla kierowców sądzi lekarka? — Uważam, że powyżej pewnego wieku badania lekarskie do kierowania pojazdami kat A i B powinny być powtarzane. Z wiekiem sprawność psychoruchowa ewidentnie się zmniejsza. Nie mówię tu o 50. czy 60. roku życia, ale często zdarza się, że po prawo jazdy przychodzą ludzie w wieku powyżej 80 lat i wtedy ta zdolność psychoruchowa jest naprawdę znacznie ograniczona. To widać już w sposobie poruszania się, liczbie chorób i dolegliwości, z którymi te osoby się borykają. Pacjent 20-letni i 70— czy 80-letni to dwóch zupełnie różnych pacjentów — mówiła w rozmowie z Medonetem lek. Beata Gizińska-Dziadkowiec, specjalistka medycyny pracy, związana z Grupą LUXMED. Całą rozmowę przeczytasz w jednym z naszych tekstów.
Przed przystąpieniem do testów psychologicznych dla kierowców, można jednak samodzielnie ocenić swój stan. Zadaj sobie kilka pytań:
- Czy uważasz, że masz dobrą koncentrację? Potrafisz skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas bez rozpraszania się?
- Jakie są twoje obecne zdolności wzrokowe? Czy nie zauważyłeś ostatnio zawężenia pola widzenia lub rozmytego obrazu przed oczami?
- Czy przyjmujesz jakieś leki? Jeśli tak, to czy mają one skutki uboczne?
Warto pamiętać, że niektóre leki mogą osłabiać zdolność do prowadzenia pojazdów, na przykład przez wywoływanie senności. Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli zażywasz leki na choroby serca, również warto rozważyć jazdę jako pasażer. Pacjenci z chorobami układu krążenia mogą nagle poczuć się gorzej podczas jazdy, co stanowi zagrożenie na drodze.
Tak również możesz dbać o swoje bezpieczeństwo za kierownicą
Aby czuć się bezpiecznie w trakcie jazdy, warto odpowiedzialnie podejść do kwestii kompletowania apteczki samochodowej. W razie złego samopoczucia możemy szybko sobie pomóc, jeśli mamy pod ręką najważniejsze rzeczy. Ponadto w razie bycia świadkiem ewentualnego wypadku będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co warto włożyć do apteczki? Nie może w niej zabraknąć takich elementów jak:
- bandaże i plastry z opatrunkiem,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- środek dezynfekujący oraz rękawiczki ochronne,
- opaska uciskowa, chusta trójkątna, plastry;
- koc termoizolacyjny.
Zapoznaj się też z listą ratownika medycznego: Co musisz włożyć do apteczki ewakuacyjnej? Ratownik medyczny podpowiada [LISTA].
Warto również wozić w samochodzie kamizelkę odblaskową, ponieważ po zmroku, gdy opuszczamy pojazd w terenie zabudowanym, stajemy się pieszymi i nasza odzież musi mieć elementy odblaskowe. Przypominamy także, że w Polsce istnieje obowiązek posiadania w samochodzie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, a także dbałości o czystość, widoczność i prawidłowy montaż tablicy rejestracyjnej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
ZOBACZ TAKŻE
- Test na inteligencję dla kierowców. Sprawdź, czy zdasz! Zaliczamy od sześciu punktów
- Zmiany w prawie jazdy w 2024 r. Pijani kierowcy stracą swoje auta
- W jakim wieku kierowcy powinni być kierowani na obowiązkowe badania? Orzeczniczka tłumaczy
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
- Print Icon
- Mail Icon
- Źródło: auto-dziennik.pl, fakt.pl, Za pół roku kierowcy będą musieli zapłacić za ADDW. Będzie obowiązkowy w każdym aucie, Od 2024 r. nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodzie. Jaka będzie rola czarnej skrzynki? Od 7 lipca nowy wymóg w autach. Nowy obowiązek dla kierowców. Od 7 lipca każdy musi mieć to w swoim samochodzie, Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego 2024 w Polsce i za granicą – o czym pamiętać? | Rankomat.pl
- lęk
- wzrok
- oko
- telefon
- pacjent
- Polska
- unia europejska
- zdrowie
- zdrowie Polaków
- kierowca
Rekomendowane dla Ciebie
- Ten lek podaje się seniorom "na wszelki wypadek". Ekspert: nie zapobiega udarom Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, jest często polecana seniorom do codziennego stosowania w małych dawkach. Ma to zapobiegać udarom mózgu, bo substancja... PAP
- Alzheimer, demencja i choroby serca zaczynają się 20-30 lat wcześniej. Jak im zapobiegać? Seniorzy najczęściej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, choroby narządu ruchu, choroby nowotworowe oraz choroby układu oddechowego i choroby układu... PAP
- Czy to kleszczowe zapalenie mózgu? Pięć kluczowych objawów Kleszcze są groźne dla człowieka nie tylko ze względu na boreliozę. Z poważnym ryzykiem dla zdrowia wiąże się również kleszczowe zapalenie mózgu. Jak je... PAP
- Czy można zapobiegać niewydolności serca? Eksperci o chorobach serca Kolejny edukacyjny panel online w ramach tegorocznej edycji II Forum Serce Pacjenta poświęcony jest tematyce niewydolności serca. Czy można zapobiegać...
- Zatrucie czadem - przyczyny, objawy, zapobieganie [WYJAŚNIAMY] Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem uznawany jest za “cichego zabójcę”. Dlaczego? Ze względu na swoje właściwości można go jedynie wykryć przy pomocy... Monika Wasilonek
- Cellulit wodny - dlaczego się pojawia? Metody zapobiegania cellulitowi na brzuchu Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy, że cellulit ma różne oblicza. Jednym z jego rodzajów jest cellulit wodny, który pojawia się na skórze, gdy dochodzi do...
- Melancholia - objawy, przyczyny, metody zapobiegania [WYJAŚNIAMY] Zły nastrój zdarza się każdemu z nas. Na taki stan jesteśmy podatni szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, a pogoda często nas nie...
- Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywana do tej pory z uczuciem zadowolenia praca nie sprawia przyjemności, coraz bardziej męczy, zniechęca i powoduje...
- Tyfus, czyli dur brzuszny. Jak można zapobiegać durowi brzusznemu? Dur brzuszny, nazywany też tyfusem, to ogólnoustrojowa choroba zakaźna, która wywoływana jest przez gram-ujemne pałeczki Salmonelli typhi. Są one przenoszone...
- Niedobór potasu zaburza pracę całego organizmu - jak go rozpoznać i zwalczyć? Zbyt mała ilość potasu negatywnie odbija się na organizmie - zaburzają nie tylko funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni, cierpi na tym również układ...